Sıkça Sorulan Sorular

Aidatların son ödeme günü ayın kaçıdır?

Her ayın 20si son ödeme günüdür. Ayın 20' si tatil günlerine geldiği takdirde takip eden ilk iş günü son ödeme günüdür.

Bloklara taşınma nasıl olur ?

Bloklarda eşya taşıma; Toplu Yapı Yönetim Kurulu’nun belirlediği gündüz saatleri içinde ve Blok hesabına asansör yıpranma bedeli yatırıldıktan sonra yapılır. Bu bedel taşınılacak dairenin aidatı kadar olup, belirlenen miktar Bankaya yatırılmadan ve dekontu Toplu Yapı Yönetimine verilmeden taşıma gerçekleştirilemez.  Geceleri taşınma yapılamaz. (Bknz.Taşınma hakkında kurallar)

Bloktan ayrılan veya bloğa yeni taşınanlar, taşınma işlemine başlamadan evvel önce Blok Yönetim Kurulu’na, bilahare Toplu Yapı Yönetim Kurulu’na haber vermek zorundadır. Diğer bir bağımsız bölümde veya ortak yerlerde meydana gelen arızaların giderilmesi için bağımsız bölümlerine girme mecburiyetinin bulunduğu hallerde sakinler gerekli müsaadeyi vermekten kaçınamazlar. Acil ve kat malikinin dairesinde bulunmadığı hallerde kapı Güvenlik Amiri, Blok Yönetim Kurulu Üyesi, Kapıcı ve Çilingirin imzalarının bulunduğu zabıtla kapı açılır ve anahtar göbeği değiştirilerek yeni anahtar Blok Yönetim Kurulu Üyesine verilir. Yapılan bu masraflar kat maliki tarafından Blok Yönetim Kurulu’na ödenir.

Aidatları kim tespit eder?

Aidatlar 63 Blok Yöneticisinden oluşan Toplu Yapı Temsilciler Kurulunun ( TYTK ) içinden seçilen beş kişilik BÜTÇE komisyonunun çalışmaları sonucu tespit edilir ve bu bütçe TYTK'ya sunulur. Bu bütçenin tartışmaları TYTM'de yapıldıktan ve OY ÇOKLUĞU ile kabul edildikten sonra siteye yayınlanarak uygulamaya konulur.

Aidat hangi giderleri kapsar?

Dairelerde kullanılan elektrik ve su hariç tüm giderler aidatın içindedir. Sadece dairelerde meydana gelen arızalar aidata dâhil değildir.

Gecikme faizi neden bu kadar yüksek?

Bu faiz oranı 634 sayılı KMK yasasına ilaveten hazırlanan 5711 sayılı yasa ile tespit edilmiştir. Türkiye cumhuriyeti sınırları içinde her yerde uygulanan faiz oranıdır.

Aidat ve su borcunu ödemeyenler ne zaman icraya verilir?

İki ay üst üste aidatını ödemeyen kat sakini üçüncü ayın başında icraya verilir. (Yönetim Planına Bakınız)

Blok görevlileri hakkında

7,5 Saat mesaileri vardır. Bu 7,5 saati Blok Yönetim Kurulunun belirlediği aralarda kullanırlar. Her Blok Görevlisinin kapısında görevleri ve çalışma saatlerini belirten bir levha bulunmaktadır.Asgari ücret alırlar. Kullandıkları elektrik faturasının 150 KW üstünü ve yine kullandıkları soğuk suyun 15, sıcak suyun 7,5 M3' ünden fazlasını öderler.

Blok görevlileri kat sakinlere hangi ürünleri servisi ederler?

Sadece gazete, ekmek, su ve süt alırlar.

Evimde meydana gelen bir arızayı nasıl giderebilirim?

324 36 36 Numaralı Telefonla durumu Teknik Servis Müdürlüğü'ne bildirmelisiniz. 7/24 hizmet vermektedir.

Sitede ev aldım , kayıt için neler yapmak gerekir?

Toplu Yapı Yönetimine gelerek tapu fotokopinizi ve telefon numaralarınızı bırakmanız ve Yönetim Planı ile Toplu Yapı Telefonlarını ve diğer iletişim bilgilerini almanız yeterli olacaktır.

Sitede ev kiraladım, kayıt için neler yapmam gerekir?

Blok Yöneticisinin göndereceği ve Muhtarlık ile Bostanlı Karakoluna verilecek FORM-C' yi doldurup imzalamanız, Blok Görevlisinin size vereceği kişisel bilgilerinizin bulunduğu formu doldurmanız, asansör kullanma bedelini İş Bankası’ na yatırmanız, Toplu Yapı Müdürlüğüne gelerek Yönetim Planını almanız ve yönetime iletişim adreslerini bırakmanız yeterli olacaktır.

Arabamla site sınırları içinde kaza yaptığım taktirde ne yapmalıyım?

324 35 35 Numaralı telefonla Güvenlik Amirine başvurmanız yeterli olacaktır.

Arabam veya bisikletim çalındığı taktirde veya evime hırsız girerse zararımı tazmin edilir mi?

Güvenlik Sözleşmesinde TAZMİNATLA ilgili bir madde ilave edilmesi kat maliklerine çok büyük bir külfet getireceği için ( Aidatlarda çok büyük bir artış olacağından ) konmamıştır. Bu nedenle bisikletlerin bu iş için özel yapılmış park yerine konması, arabaların da kasko sigorta yaptırılması önemle önerilir.

Balkonlara çamaşır asabilirmiyim?

Blokların dış görünümünü bozmamak için balkonlara çamaşır asılamaz. Asıldığı takdirde Güvenlik elemanları sizi uyarır. Ancak portatif çamaşır teli üzerine çamaşırların asılması serbesttir.

Oturduğum dairemde meydana gelen ve giderilmesi gereken bir arıza oluştuğunda ne yapmalıyım?

Blok Yönetim Kurulundan bir üyeye ulaşmanız ve ona arızayı anlatmanız yeterlidir. Takip edilecek yolu bu üye size gösterecektir.

Elektriğim kesildiğinde ne yapmalıyım?

Sigortaları kontrol etmeniz, şayet onlar atmamışsa KARŞIYAKA TEDAŞ’ a müracaat etmeniz gerekir. Elektrik sayaç odasına Teknik Servisin müdahale etme yetkisi yoktur. Bu odada Elektrik ve Telefon bağlantıları mevcuttur ve buraya ancak o kuruluşun personeli girebilir.TEDAŞ’ ın 369 79 80 No. lu telefonunu aramanız gerekli.

Digiturk / d-smart vb. Taktırmak için ne yapmalıyım?

Bu firmaların yetkili bayi veya servislerine müracaat etmelisiniz.

Telefonum arızalı ne yapmalıyım?

121 No.lu Telefon arızaya durumu bildirin.

Dairem boş durmakta. Aidat ödemem gerekir mi?

Evet. Ödemediğiniz takdirde borçlu durumuna düşer, iki ay üst üste ödemediğiniz takdirde de İCRA' ya verilirsiniz.

Mutfakta doğalgaz kullanamıyacakmıyız?

Bu sistemin kullanılması için katlara çıkan boruların değiştirilmesi ve bu boruların tamamen gizlenmeden ortak alanlardan geçirilmesi şarttır ve bu da gerek blok içi gerekse daire içlerinde görünüm kirliliğine neden olacağından tercih edilmemiştir.

Blok yöneticileri ne kadar ücret alırlar?

Oturdukları dairenin aidatından muaftırlar.( Bakınız Yönetim Planı )

Toplu Yapı Yöneticileri ve Denetçileri ne kadar ücret alırlar?

Aylık köşe dört odalı bir dairenin aidatı kadar aylık ücret alırlar.

Dairemde tadilat yapmak istiyorum ne zaman yapabilirim?

Basit Onarım ve Tadilatlar; dairenin boyanması ,halı zeminin laminant parke ile değiştirilmesi, mutfak ve banyoya hazır dolap konması, sıhhi tesisat ve elektrik tesisat armatürlerinin değiştirilmesiher zaman yapılabilir.Büyük Onarım ve Tadilatlar; Üniversite sınavlarının bitmesi ile ilköğretim okullarının açılış tarihleri arasında yapılır. Büyük onarım ve tadilatlar şunlardır; ıslak zemin seramikleri- nin kırılması, küvet, lavabo ve klozetlerin değiştirilmesi kapıların değiştirilmesi, pencerelerin kasaları ile birlikte değiştirilmesi, yer ve duvarlarda yapılacak onarımlar, ses çıkaracak ve bir günden uzun sürecek her türlü gürültülü tadilat işleri.(Bknz. Tadilatlar ve onarımlar hk.)

Gölet neden temizlenmiyor.bakımı kime ait?

Göledin temizliği ve bakımı İZSU ' ya aittir.

Pamukkale blokları ile Selçuk blokları arasındaki park kime ait ve neden çiçeklendirilmiyor?

Bu park Karşıyaka Belediyesine aittir. Tüm hizmetleri Karşıyaka Belediyesi tarafından verilmektedir.

Tadilatlar neden sadece yaz aylarında yapılıyor?

Çünkü kış aylarında çocuklarımız okula gitmekte, hava soğuk olduğuiçin kat sakinleri dairesini terk edip dışarı çıkamamakta, günler kısa olduğundan tadilatlar uzun sürmekte, mevsim gereği sık sık hastalıklar yaşanmaktadır. Oysa yazın okullar kapandığı, sakinlerin yarısındanfazlası yazlıklarına gittiği, içerde gürültüden şikâyetçi olanlar dairelerini terk edebildiğinden bu işler yaz aylarına alınmıştır.

Kaç güvenlik personeli çalışmaktadır? 

Toplam 30 Güvenlik personeli bölgemizde görev yapmaktadır.

Kaç güvenlik amiri var?

1 Güvenlik Md. ve 4 Güvenlik Amiri vardır.

Kaç temizlik ve bahçe görevlisi var?

Toplam 14 Bahçe ve temizlik görevlisi vardır.

Dairem kaç metre kare?

• 1 oda 69.60 Metre kare olup arsa payı 10• 2 oda 115,38 Metre kare olup arsa payı 20• Ara 3 oda 148,46 Metre kare olup arsa payı 28• Köşe ve zemin 3 oda 152 Metre kare olup arsa payı 30Ara 4 oda 170,85 Metre kare olup arsa payı 38• Köşe 4 oda 176,21 Metre kare olup arsa payı 40 tır.

Güvenlik Personeli blok içlerine girebilir mi?

Sadece Blok Yöneticilerinin yada Toplu Yapı Yönetiminin vereceği bir evrakı vermek için girebilirler. Bunların dışında daire sakinlerinin blok içinde meydana gelen bir olayda güvenlik birimini arayarak müdahale etmesi istenemez. Şikayetçi sakin, Blok Yönetim Kurulu üyelerini arayabilir yada Güvenlik biriminden polisi aramasını isteyebilir.  

Taşınırken asansör kullanma parasını nereye yatırmalıyım?

Türk Ekonomi Bankası Bostanlı şubesi TR770003200000000067311103 ıban

Emlak vergimi nereye ödeyeceğim ?

Karşıyaka Belediyesi ' ne ödeme yapılacaktır. 

Otoparklarda neden daire başına bir park yeri yok?

Sitenin planlaması iki daireye bir araç park yeri hesabı ile planlanmıştır.  OTOPARKLAR ARTTIRILAMAZ MI? Yer altına yapılması düşünülen otopark fizibilite raporlarına göreBir otopark maliyeti daire başına 6.534 TL olarak belirlenmesi üzerine Proje dondurulmuştur.

Doğalgaz ne zaman yanmaya başlar?

Bloklarda Doğalgaz , kış aylarında hava sıcaklığı 15 derecenin altına indiği anda otomatik olarak devreye girer.